Ортопедична стоматологія – це розділ стоматології, присвячений діагностиці та лікуванню порушень цілісності і функціі зубощелепної системи шляхом протезування або встановлення  регулюючих апаратів. За нудним на перший погляд визначенням прихована вся історія розвитку цієї науки.

Ортопедія спочатку сформувалася як розділ медицини, який займається усуненням викривлення скелета, і лише потім з'являється термін «ортопедична стоматологія». Звичайно ж, відновленням структури і функції жувального апарату людство займалось з незапам'ятних часів, проте як в сучасній науці цей напрямок виник і став розвиватися лише в кінці XIX століття.

Основою ортопедичної стоматології спочатку булопротезування. З часом виявилось, що просте протезування далеко не завжди вирішує проблему здоров'я щелепно-лицьової ділянки, так як дефекти і деформації досить часто виникають знову і знову. З'ясувалося, що лікування ефективне тільки на тлі дотримання принципів профілактики розвитку деформації. Це, в свою чергу, дало поштовх до вивчення причин і механізмів розвитку дефектів і деформацій, що дозволило проводити лікування захворювань більш свідомо та грамотно.

Крім того сучаснаортопедична стоматологія розглядає будь-яке захворювання тільки у зв'язку зі станом здоров'я всього організму в цілому. Справа в тому, що процеси, які виникають у порожнині рота, прямо або побічно пов'язані з впливом як зовнішніх, так і внутрішніх факторів (станом здоров'я самого організму). І навпаки, розвиток патології в порожнині рота призводить до змін в роботі інших органів і систем. Наприклад, порушення жування призводить до порушення перетравлення харчової грудки, що створює умови для розвитку хвороб шлунка та кішківника. І навпаки, порушення травлення або кровопостачання призводить до недостатності харчування зуба і його оточення.

В завершенні згадаємо давню приказку: «В здоровому тілі - здоровий дух». Це  означає, що відновлення здоров'я зубощелепної системи позначається не тільки на здоровому тілі, але й на здоровому дусі, тобто це покращення загального самопочуття, настрою пацієнта, його соціальної адаптації.

Ортопедична стоматологія займається не тільки відновленням, протезуванням або  імплантацією зубів. Важливою складовою частиною ортопедії є ортодонтія – розділ стоматології, що займається вирівнюванням деформацій або аномалій зубощелепної області. Треба визнати, що сучасна ортодонтія виросла в самостійний розділ стоматології. І сьогодні такими питаннями як виправлення прикусу займаються лікарі-ортодонти.

Лікар-ортопед зобов'язаний досконало знати біомеханіку зубощелепної системи, а значить, володіти певними розділами знань з фізики, хімії, біології (анатомії і фізіології) зубощелепної системи, знати закони артикуляції (мова, спів, сміх і т.д.), володіти навиками з соціальної адаптації пацієнтів і т.д.

І все ж таки слід зазначити, що основу ортопедичної стоматології складають відновлення і протезування зубів. По суті, відновлення зубів є варіантом протезування, при якому дефект заповнюється сучасним стоматологічним матеріалом і тим самим відтворюється початковий зовнішній вид зуба.

Власне протезування (відновлення втраченого зуба) може бути різним як по методикам виконання, так і по застосованим матеріалам. За типами конструкції зубні протези слід ділити на 3 групи:

  • знімні протези
  • незнімні протези
  • умовно знімні протези

Вид протезування підбирається індивідуально кожному пацієнту і залежить від багатьох факторів, тому для правильного підбору метода лікування вкрай важливо повне взаєморозуміння між пацієнтом і лікарем.

Ортопедична стоматологія займається також корекцією зовнішнього вигляду пацієнта, тобто займається питаннями естетичноі стоматології. Мова йде перш за все про корекцію зовнішнього виду (естетику) кожного зуба за рахунок зміни таких параметрів як колір, розмір, форма і положення зуба.

В таких питаннях ортопедична стоматологія сьогодні починає перегукуватися з  терапевтичною стоматологією. Буває і так, що один і той же дефект можна відновити як методами ортопедичної стоматології, так і терапевтичної. Чому так? Відповідь проста – з розвитком нових матеріалів і технологій потроху зникають межі між дисциплінами. Так, композитні матеріали сьогодні використовують як терапевти, так і ортопеди. Це означає, що деякі види дефектів можна відновити як за допомогою попередніх відбитків дефекта зуба, так і без них. Можна поставити вже сформовану вкладку для економії особистого часу пацієнта, а можна спробувати пошарово заповнити дефект сучасними фотополімерами. Вибір метода буде визначатися не тільки довготривалістю,а й співвідношенням ціна/якість.

Кожний із розділів сучасної медицини стає все більш органозберігаючим, максимально природнім і безпечним. Те ж  саме можна сказати і про ортопедичну стоматологію. Якщо в минулому використовували знімні протези на основі каучука і вмонтованих в нього фарфорових зубів, то сьогодні використовують біологічно нейтральні композитні матеріали, керамічні конструкції, металеві сплави. Більше того, саме використання високих технологій спільно з сучасними матеріалами дозволяють досягти максимально природнього видгляду на фоні тривалого терміну служби і максимальної зручності для пацієнтів.

Наприкінці зауважимо, що будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати. Тому чим раніше пацієнт звернеться до стоматолога, тим меньше буде об'єм лікування, кращий результат і меньше витрат.